Jaké budou interiéry v roce 2016

Nový rok je tu a to je vždycky dobrá příležitost se zamyslet nad tím, co nového nás čeká a naopak co se měnit nebude nebo nemusí. Proto vás chceme inspirovat několika trendy, které podle světových architektů a designérů nejvíce ovlivní styl interiérů v roce 2016.

 

Udržitelnost

 

Zákazníci čím dál více zohledňují dopady výroby i svého spotřebního chování na životní prostředí a přistupují daleko zodpovědněji k nakládání s přírodními i vlastními zdroji. Recyklování, znovu objevování a obnova starých věcí (upcycling) rychle proniká do mnoha oblastí života a interiéry nejsou výjimkou. 

Architekt Markham Roberts z atelieru Markham Roberts Inc. předpovídá, že “…design začne více zohledňovat udržitelný pohled na svět. Lidé budou více přemýšlet o tom, jak se dá snížit množství odpadu, který produkujeme, kreativně využívat věci kolem sebe a dávat jim novou funkci, smysl. Sám o tom teď  mnohem více přemýšlím!”

 

Design ze sousedství

 

Od košíkáře, přes krajkářku a tkalce, po kováře či truhláře, místní řemesla jsou prostě in. Lifestylový expert Justina Blakeney doporučuje nechat se inspirovat lokálními umělci a řemeslníky. Já jsem například až teprve nedávno zjistil, že 7km od našeho městečka vyrábí jistý pan Krakoš úžasné dřevěné podlahy a nábytek, které mimo jiné zdobí interiéry jisté královské rodiny a řady luxusních hotelů po světě. Interiérový designer Nate Berkus navíc aktivně povzbuzuje své zákazníky k tomu, aby se nebáli kombinovat lokálně vyrobené řemeslné výrobky s moderními, inovativními materiály a produkty z globálni masové produkce.

 

Minimalismus, který má šťávu

 

Minimalismus je tu už samozřejmě dlouho. Tohle je ale jiný druh, který kombinuje moderní prvky s čistými liniemi a tvary s objekty, které přínáší do interiéru strukturu a špetku nedokonalosti. Výsledkem je stále jednoduchý a čistý, ale přívětivější interiér. 

Miles Redd ze stejnojmeného ateliéru 

“Já očekávám, že rok 2016 přinese posun k určitému druhu minimalismu; pro sebe ho nazývám minimalismus, který má šťávu. Lidé  se budou snažit zbavit nadbytečných věcí ve svém okolí, ale zároveň je tu tolik nádherných předmětů, kousků umění a nábytku, které prostě člověk nedokáže vyhodit a nebo je prostě nemít. Proto je dobré důkladně si je 

vytřídit, propracovat se k těm opravdu nejlepším kouskům, které k vám "hovoří" a všech ostatních se zbavit.”

 

Namíchejte si SVŮJ prostor

 

Digitální i jiné moderní technologie jsou tu a budou. Na druhou stranu při vytváření nové, zajímavé budoucnosti se pořád 

inspirujeme v minulosti. Díky technologiím 

žijeme velmi strukturovaný život a je to fajn, ale stále častěji z něj hledáme únik, abychom dokázali zůstat sami sebou. Technologie je tak moc součástí našeho života, že nám pak tištěná kniha a obyčejná tužka s kusem papíru přináší nečekané potěšení. Při vytváření SVÉHO autentického prostoru nás to přivádí k hledání rovnováhy v podobě volného kombinování stylů a vlivů, často starého a klasického s moderním, technologicky vyspělým. Elissa Cullman z ateliéru Cullman & Kravis Inc. k tomu říká “To, co vidím a v co také doufám, jsou eklektičtější interiéry v tom pravém slova smyslu: interiéry, které reflektují indidivuální potřeby, zájmy i různé styly jejich obyvatel, zkombinované do osobního neformálního mixu s důrazem na kvalitu a detail."  Tím podstatným bude pohodlí, tradice a důraz na podstatu a autentičnost domova a mnohem méně dojem, který interiér udělá na okolí. Interiérová designérka Isabel López-Quesada to vidí podobně “Mixovat, mixovat a zase mixovat! Staré a nové. Kombinace stylů 18. a 20. století, barvy, více zeleně v interiéru. Domy budou muset být mnohem více než kdy dřív opravdové a autentické.”

 

 

Geometrie


V oblasti barev a vzorů očekávají designéři příklon zákazníků k více geometrickým tvarům a výraznějším leč méně nasyceným barvám, ať už se bude jednat o obklady, tapety, textílie nebo sofisitkované podlahy. Beton ale také dřevo budou hrát důležitou roli.

 


 

 

 

Více barev, ale v méně nasycených tónech 

 

V minulosti byly interiéry plné bílé a v poslední době se zase vrátili tmavé, ponurejší tóny. Pro rok 2016 ale začínáme pozorovat trend směrem k výraznějším barvám, tentokrát ve středně intenzivních nenasycených odstínech, které přináší více života i napětí a přitom neobtěžují. Hezkým příkladem je tahle kuchyně. Podobná paleta barev, které vypadají téměř jako pastely, přitom nejsou — pastely jsou světlé, ale velmi nasycené barvy. Tyto odstíny naopak nejsou tak světlé, ale rozhodně méně nasycené.

 


 

Please reload

Poslední příspěvky

Svěřte se bytovému architektovi, vytvoří vám parádní bydlení

November 8, 2015

1/2
Please reload

Nedávné příspěvky

October 10, 2015

Please reload

Archiv
Please reload

© 2015–2017 New Found Design

New Found Design s.r.o., Březová 220, Dobřichovice 252 29